Bound to vengeance

Rape and revenge. Pod tymi trzema słowami nie kryje się jedynie nazwa popularnej w latach 70. ubiegłego stulecia odmiany kina eksploatacji, ale często również anons sygnowanych nimi fabuł. Schemat jest prosty. Kobieta zostaje brutalnie zgwałcona, wraca do zdrowia, po czym wymierza brutalną karę swoim oprawcom, a niekiedy również innym, przypadkowym mężczyznom.

Jose Craviotto w swoim Bound To Vengeance pomija dwa pierwsze punkty i przechodzi od razu do zemsty. Nie wiadomo, ile czasu Eve więziono w piwnicy, ani jakim dokładnie praktykom była poddawana. Dzięki otrzymywanym strzępkom informacji możemy jedynie snuć domysły, z jakimi okropnościami miała do czynienia. Ma dość bycia poniżaną i jedzenia zupy przygotowywanej przez Phila. Kiedy ten przynosi jej posiłek, chwyta cegłę i go atakuje. Szukając kluczyków do stojącego na podjeździe vana, trafia na zdjęcia kobiet i odkrywa, że nie jest jedyną ofiarą swojego oprawcy. Zakłada mu smycz na szyję i zabiera na przejażdżkę do budynków, w których uwięzione są sfotografowane dziewczyny.

Role się więc odwracają. Ofiara zajmuje miejsce drapieżnika, a drapieżnik ofiary. Podczas Sundance Film Festival produkcja wyświetlana była jako Reversal, czyli odwrócenie. Potem zmieniono tytuł na obecny. Jak wiele protagonistek z przedstawicieli gatunku, Eve będzie musiała znaleźć w sobie siłę i stanie się niestroniącą od przemocy, zdecydowaną i bezwzględną heroiną. Tylko zamiast dokonać zemsty przy pierwszej okazji, zawiera z przestępcą pakt. Jeśli zabierze ją do innych kobiet, zawiezie go do szpitala. Phil niczym Wergiliusz Dantego przeprowadza bohaterkę przez kolejne kręgi piekła. Miasto wyjęte zostało z ikonografii czarnego kryminału. Tak jak w filmach noir składa się z ciemnych uliczek, po których chodzą podejrzane typki i pogrążone jest w mroku nocy.

Tekst do przeczytania w całości na stronie

film

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: