The Spider – Wydanie DVD

Ole Christian Madsen w sześcioodcinkowej serii kryminalnej przenosi nas do Danii czasów powojennych. Snuje opowieść powoli, doprowadzając widza do szału i zmuszając jego szare komórki, aby pracowały na najwyższych obrotach. The Spider (Edderkoppen, 200) to telewizyjny majstersztyk, którego nie powstydziłoby się HBO.

SPIDER_2D_DVDNa poziomie fabularnym zadajemy sobie pytanie, kim jest tytułowy Pająk. Tropy często prowadzą w ślepe uliczki, możemy próbować zgadywać, może nawet damy radę odkryć prawdę przed Bjarnem (Jakob Cedergen), ale do samego końca niczego nie możemy być pewni. Kolejne wątki wiążą się z poprzednimi, wprowadzane są nowe postaci, a podejrzenia padają na każdego, kto jeszcze żyje. Sieci tajemniczego Zemicha są bardziej rozległe, niż na początku przypuszcza protagonista – a my wraz z nim. Reżyser tworzy legendę: każe nam wierzyć, że Pająk jest personifikacją zła. Mit z każdym odcinkiem opływa większą ilością krwi. Nabieramy nawet wątpliwości co do istnienia przestępcy. Może być pewną ideą, a nie osobą. Jawi się jako kryminalista czuwający nad całym miastem, mający swoich szpicli w każdej instytucji i na każdym rogu, niczym Kingpin (Vincent D’Onofrio) z serialowego Daredevila (D. Goddard, 2015). Z marvelowskim zbrodniarzem łączy go więcej cech, ale wspomnienie o nich mogłoby zostać uznane za spoiler.

A kto jest muchą? Żeby poznać odpowiedź, trzeba wyjść poza ramy fabuły, bo ofiarami pająka jesteśmy my. Ole Christian Madsen wije na nas sieci z najtrwalszych możliwych materiałów – niedopowiedzeń, tajemnic i suspensu. Liczba wątków i bohaterów – namnożenie kolejnych nici – nieraz wprowadza w konfuzję. Jednak nie na tyle, aby przerwać seans. Działa to wręcz odwrotnie. Z biernej postawy i dystansu do przedstawianych wydarzeń przeistaczamy się stopniowo w tego młodego niepokornego dziennikarza robiącego co trzeba, nie bacząc, na czyj gniew się narazi i jakie konsekwencje go czekają. Zostajemy opętani chęcią odkrycia, kim jest władca wyjętego z noir podziemia powojennej Kopenhagi.

Jesteśmy duszeni klimatem miasta. Plączemy się w sieci, która z każdą chwilą sprawia wrażenie coraz gęstszej. Wypłowiałe kolory i niemożliwe do przeoczenia ziarno nadają surowości. Odbieramy wydarzenia, jakby były dokumentacją epoki pełnej cynizmu i nihilizmu. Znajdujemy cząstkę siebie w głównym bohaterze, bo wyznaje najbliższe nam zasady. Utykamy w pnączach i czujemy na karku oddech zbliżającego się powoli i taktycznie pająka dzięki częstym zbliżeniom na twarze aktorów. Jesteśmy z nimi w intymnych sytuacjach i nie możemy uciec od targających postaciami uczuć. Kontemplujemy ich mimikę, a odtwórcy stają na wysokości zadania, pozwalając nam wierzyć w kreowane charaktery.

Kopenhaga połowy ubiegłego wieku jest mroczna i przerażająca. Miasto powoli wychodzi z traumy, jaką była wojna, ale jej echa ciągle brzmią w głowach mieszkańców. Ole (Lars Mikkelsen) jest szykanowany za swoją nazistowską przeszłość, sprawia wrażenie bohatera tragicznego, próbującego uciec od błędów młodości, ciążących nad nim niczym klątwa. W duńskiej stolicy nie ma nawet miejsca na miłość. Jeśli już dwie połówki zostaną do siebie dopasowane, to szybko coś stanie na przeszkodzie ich uczuciu. Miasto nie pozwala na odnalezienie szczęścia, pożera wszystkich bez wyjątku. The Spider korzystając z klasycznych noirowych tropów, pozostawia widza z nieznośnym kacem. Wywołuje czkawkę, która męczy jeszcze długo po seansie. Czas projekcji wszystkich odcinków to blisko sześć godzin. Ogląda się je jednym tchem. Ole Christian Madsen stopniowo, każdym kolejnym epizodem zaciska nam żyłkę na gardle i wchodzi w nasze umysły coraz głębiej. Poszukuje człowieczeństwa w wyzutym z niego świecie, a odnajduje cenę, jaką trzeba zapłacić za każdy jego przejaw.

Tekst opublikowany również na noircafe.pl

Serial możecie zamówić ze strony Arrow Films

UWAGA! Serial w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.

Reklamy

One comment

  1. Gratulacje! Zostałeś nominowany do Liebster Blog Award. Po więcej szczegółów zapraszam tutaj : http://www.siemovieblogspot.com 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: