D’Artagnan w Krakowie

Laureat Złotego Globu, znany z takich tytułów jak Człowiek w żelaznej masce, Atak na posterunek czy Wróg publiczny – Gabriel Byrne to kolejny członek jury konkursu „Wytyczanie drogi” podczas 8.edycji PKO OFF CAMERA.

Chętnie występuje w produkcjach niezależnych. Zagrał m.in. w Podejrzanych Bryana Singera, Truposzu Jima Jarmuscha oraz w Końcu przemocy Wima Wendersa. Po roli D’Artagnana w Człowieku w żelaznej masce wystąpił w roli jezuickiego księdza w filmie Stigmata oraz szatana w I stanie się koniec, gdzie walczył z Arnoldem Schwarzeneggerem.

Współpracował z takimi reżyserami, jak bracia Coen, Costa-Gavras, Ken Loach, John Boorman, David Cronenberg. Wystąpił w ponad 40 filmach pełnometrażowych, w tym w Excaliburze, Ścieżce strachu, Na zachód, Kryptonimie Nina, Małych kobietkach, Vanity Fair, Duchach Jindabyne, Burzliwym czasie oraz Żądzy bankiera w reżyserii Costy-Gavrasa.

Gabriel Byrne rozpoczynał swoją karierę aktorską w teatrze Focus w Dublinie oraz w najsławniejszym irlandzkim teatrze Abbey Theatre. Dołączył do londyńskiego Royal Court Theatre oraz Royal National Theatre. Później przyszedł czas na amerykańską teatralną przygodę. Za rolę na Broadwayu w sztuce Eugene’a O’Neilla Księżyc świeci dla zabłąkanych (Moon for the Misbegotten) otrzymał nominację do nagrody Tony oraz nagrodę Outer Critics Circle Award dla najlepszego aktora za występ w innej sztuce tego autora, Dotyk poety.

Uznanie w telewizji zdobył dzięki Wojnie mediów oraz Terapii, oba w produkcji HBO. Jako producent był nominowany do Nagrody Akademii za W imię ojca i Na zachód.

Podczas 8.edycji PKO OFF CAMERA Gabriel Byrne oceni filmy w konkursie „Wytyczanie drogi” razem ze Sławomirem Idziakiem i Ellen Lewis. O Krakowską Nagrodę Filmową – 100 000 dolarów – walczy w tym roku 10 tytułów z całego świata.

Informacja prasowa.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: